Nowa uchwała, podjęta podczas środowego posiedzenia Zarządu PZPN, ma za zadanie stworzyć możliwość rywalizacji zawodników słabszych fizycznie i późno dojrzewających z kolegami o podobnych warunkach fizycznych. Dwóch graczy ze starszego rocznika będzie mogło występować w meczach i turniejach z młodszymi zawodnikami. – Jest to kolejny etap trafiania do świadomości trenerów. Pragniemy, by szkoleniowcy te decyzje podejmowali racjonalnie i kierowali rozwojem zawodników w sposób naturalny. Chodzi o to, by słabiej rozwinięty fizycznie chłopiec nie musiał walczyć z większymi od siebie rówieśnikami, z którymi nie daje sobie rady. W każdym zespole znajdują się tacy zawodnicy i bardzo wiele dzieci rezygnuje z gry w piłkę, ponieważ nie radzi sobie w fizycznych potyczkach – tłumaczy Maciej Mateńko, wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych.
We wrześniu ubiegłego roku Zarząd PZPN podjął decyzję, na mocy której od sezonu 2021/2022 zlikwidowane zostały ewidencje wyników i tabel w kategoriach wiekowych G2 (skrzat) – E1 (orlik). Od sezonu 2022/23 dopuszcza się natomiast do gry zawodników słabszych fizycznie z zawodnikami o rok młodszymi dla następujących kategorii wiekowych: z D2 do E1, z E1 do E2, z E2 do F1, z F1 do F2, F2 do G (możliwość gry maksymalnie dwóch zawodników starszych o jeden rok w zespole). W protokołach meczowych i sprawozdaniach sędziowskich nie są wpisywane wyniki spotkań. Od sezonu 2023/24 dopuszcza się udział w rozgrywkach zawodników późno dojrzewających w roczniku o rok młodszym w kategoriach z C1 do C2, z C2 do D1, z D1 do D2 (możliwość gry maksymalnie dwóch zawodników starszych o jeden rok w zespole).
– Świadomi trenerzy rozumieją, że współzawodnictwo jest narzędziem służącym do rozwijania zawodników, a nie celem samym w sobie. Wycofanie ewidencji wyników i tabel było pierwszym krokiem. Od przyszłego sezonu planujemy wprowadzenie kolejnych działań, przez rozszerzenie projektu o starsze kategorie wiekowe. Do kategorii U-15 w zespołach młodszych będą mogli występować zawodnicy słabsi fizycznie, późno dojrzewający. Szczegółowe zasady zostaną podane w późniejszym terminie, ale już warto o tym intensywnie myśleć – podkreśla Maciej Mateńko.
Kolejnym projektem, którego celem jest opieka nad zawodnikami słabszymi fizycznie i późno dojrzewającymi, są zgrupowania FUTURE. Pierwsze z nich już się odbyły, a ich celem jest dostrzeżenie nieoczywistych kandydatów do gry w juniorskich kadrach narodowych. – Jako Polski Związek Piłki Nożnej zrobimy wszystko, by kolejne talenty nam nie uciekły. Chcemy, by zawodnicy o słabszych warunkach fizycznych także mieli swoją szansę, a zwieńczeniem naszego projektu są zgrupowania FUTURE. Jesteśmy pewni, że podejmowane przez nas decyzje dostarczą nam w przyszłości reprezentantów Polski, zawodników kreatywnych, dobrze wyszkolonych technicznie, którzy dzięki stworzonym przez nasze projekty możliwościom będą mieli okazję do rozwoju w adekwatnym dla siebie środowisku – kończy wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych.
Zasady wstawiania zawodników starszych:
- Od sezonu 2022/23 dopuszcza się do gry zawodników słabszych fizycznie z zawodnikami o rok młodszymi dla następujących kategorii wiekowych: z D2 do E1, z E1 do E2, z E2 do F1, z F1 do F2, F2 do G (rozgrywki bez ewidencji tabel i wyników) - możliwość gry maksymalnie 2 zawodników w zespole o jeden rok starszych. -
Od sezonu 2023/24 dopuszcza się udział w rozgrywkach zawodników późno dojrzewających w roczniku o rok młodszym w kategoriach z C1 do C2, z C2 do D1, z D1 do D2 - możliwość gry maksymalnie 2 zawodników w zespole o jeden rok starszych.